Özlenen Rehber Dergisi

53.Sayı

Hacamat (kan Aldırma)

Hüsamettin BOLAT Özlenen Rehber Dergisi 53. Sayı
Hacamat (Kan aldırma)

Kan aldırma işlemine hacamat denir. Hacamatla tedavi ile alakalı Buhârî, Ebû Dâvûd ve Tirmizî’de hadisler varid olmuştur.

Kan Alma Şekilleri

Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz (eskiden bu işlem için boynuz kullanılırmış) kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem vücudun değişik yerlerine uygulanılmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir. Örneğin; Peygamberimiz, baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omzu arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. (Ebû Dâvûd, Tıp, 3859)

İkinci kan aldırma yöntemi ise kolun üst kısmından girilerek direkt damardan alınmasıdır.

Kan Aldırmanın Faydaları

Kan aldırmak genç kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur. Böylelikle savunma mekanizması güçlenir ve kişi birçok hastalığa karşı daha dayanıklı hale gelir. Kan yapımı canlı tutularak kemik iliğinin yağlanması önlenmiş olur.

Kan aldırmak baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkı sağlar.

İbn-i Abbâs (r.anhümâ) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: “Haccâm (hacamat yapan kimse) ne iyi kuldur; (fazla) kanı giderir, beli hafifletir, gözü parlatır.” İbn-i Abbas (r.a.) der ki: Rasûlullah (s.a.v) Miraç gecesinde, meleklerden mürekkep bir cemaate her uğrayışında; “Hacamat olmaya devam et! Ümmetine de hacamat olmalarını emret!” derlerdi. (Tirmizî, Tıbb 12, 2054)

Peygamberimiz (s.a.v), Hayber’de ağzına alıp çıkardığı zehirli etin tesirinden kurtulmak için, iki omzu arasından kan aldırmıştır. (Vâkıdî, Megâzî)

Peygamberimiz’in hizmetlilerinden Selma (r.anhâ) demiştir ki: “Her kim Peygamberimiz’e başındaki bir ağrıdan şikayet etti ise Rasûlullah ona; ‘Kan aldır!’ buyurmuştur. Her kim de ayaklarındaki bir ağrı veya yaradan şikâyet etti ise, ona da; ‘Ayaklarına kına yak!’ buyurmuşlardır.” (Ebû Dâvûd, Tıp, h.no: 3858)

Hacamat iki türlü amaç için olur. Bunlar;

1- Hastalıktan korunma

2-Tedavi (Tedavi amaçlı olduğu zaman, mevsim ve ayın günleri gözetilmez, ancak haftanın günleri gözetilmeye çalışılır.)

Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır. Çünkü ibadetlerimizi ve diğer görevlerimizi ancak sağlıklı bir bedenle tam olarak yerine getirebiliriz.

En Uygun Zaman

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki:

“Kim hacamat olmak isterse, ayın 17 veya 19 veya 21’ini arasın. Sakın, kan fazlalaşmak suretiyle birinize galebe çalıp onu öldürmesin.” (İbn-i Mâce)

İbn-i Sinâ, “el-Kânûn fi’t-Tıbb (Tıbbın Kanunu)“ isimli meşhur eserinde bu hadisle ilgili olarak şu şekilde görüş belirtmektedir:

“Arabî ayların başında kan aldırmak tavsiye edilmez. Çünkü vücuttaki sıvı maddeler ayın ilk günlerinde fevkalade çok ve hareketli değildir. Çünkü bu günlerde sıvı maddelerin seviyesi düşüktür. Dolunay günlerinde ise ayın çekim gücünün artması sebebiyle vücuttaki sıvı maddeler hem çoğalmış hem de hareketlenmiştir. Bu sebeple bu günlerde alınan kan kişiye zarar vermez.”

Bazı bilim adamlarına göre, ayın çekim kuvveti sadece med ve cezir (gel-git) hadisesi ile sulara değil; aynı zamanda insanlara, hayvanlara, meyvelere, ağaçlara, topraklara, hatta madenlere dahi tesir etmektedir. (Ali Rıza Karabulut, Tıbb-ı Nebevî, s.377)

Kan Aldırması Sakıncalı Olan Kimseler

Yaşlılar, hamile ve lohusa olan kadınlar, akciğer ve kalp hastalıkları olanlar, çocuklar, elleri, ayakları ve yüzleri soğuk olan kimseler kan aldırmamalıdır.

Hacamatla İlgili Hadîs-i Şerifler

Peygamberimiz (s.a.v)‘in yaptığı ve yapılmasını tavsiye ettiği işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir. Hz. Peygamber (s.a.v) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm’a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: “Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (Yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdandır.)“ (Buhâri, Tıb 13)

Hz. Peygamber (s.a.v) ihramlı iken hacamat yaptırmıştır. (Buhârî, Savm 22)

İhramlı iken saç kestirmemek şartıyla hacamatın caiz olduğu hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır. Aynı şekilde Hz. Peygamber (s.a.v) oruçlu iken de hacamat yaptırmıştır. Yani kan aldırmıştır. (Buhârî, Tıb 2)

Nâfi der ki: İbn-i Ömer (r.a) şöyle dedi: Ben, Rasûlullah (s.a.v)‘den şu buyruğu işittim: “Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır. Hafız olanın da hıfzetmek kabiliyetini kuvvetlendirir. Artık kim hacamat olmak isterse Allah’ın ismini anarak perşembe günü hacamat olsun.” (İbn-i Mâce, Kitâbu’t-Tıb 22)

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Rasûlullah (s.a.v), boynunun iki tarafındaki damarları ile iki omuzun arasındaki damardan hacamat olurdu. (Ebû Dâvûd, Tıbb 4, 3860)
Bütün bu bilgilerden sonra şunu söyleyebiliriz: Hacamat, hem sünnet olmasından dolayı bir ibadet, hem de sağlık açısından gerekli bir iştir.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

 • AYFER UÇAROĞLU

  Selamünaleyküm hocam Almanya Aachende oturuyorum bana en yakın hacamat yapan kadın uzman adresi verebilirmisiniz.

 • fatma karagömlek

  ben de hacamat yaptırmak istiyorum. korkularım var doktorlar anksiyete bozukluğu diyorlar.eminim bana şifa olacak ama yapacak haccam bulamıyorum.ayrıca peygamberimin sünnetini yerine getirmek için.kayseride bayan haccam varmı acaba yardımlarınızı bekliyorum.inşallah hızlı cevap vereceksiniz.umuyorum.

 • cağlayan

  Eskisehirde hacamat yapan varmı?

 • feyzullah aslan

  selamün aleyküm ben mannheimde kaliyom hacamet yapan bir doktor veya adres varmi

 • murat

  balıkesirde hacamat yapacak birini arıyorum. lütfn bi yardım.

 • Erol ŞEN

  es.a kıymetli okurlarımız lütfen yorumları amacının dışına çıkarmayınız, burası ticari bir site değildir.Sadece bilgilerinizi ve sormak istedikleriniz konuları paylaşınız aksi takdirde moderatör tarafından bu tür yorum sanılan reklamlarınız yayınlanmayacaktır.Yayın kurulunun talimatıdır.Tşk.Saygılar!..

 • yusuf keser

  Etimesgut/ankara da hacamat yapan mehmet beye bizlere yaptığı hacamat için teşekürler.Sıkıntılarımızıın çoğunluğu geçti.Herkese tavsiye ederim.tam bir profesyonel işinin uzmanı.çok temiz hijyenik olarak da yapıyor.

 • güner

  bende hacamat yaptirmak isterim ama avusturyada varmi acaba uzmanlar bilen varsa lütfen yazarsa sevinirim saygilara ....

 • Yeşim

  Merhaba.benim 3 yılı aşkın süredir karın ağrım var.gitmediğim doktor,içmediğim ilaç kalmadı.doktorlar dermanını bulamadı.ADANA çevresinde temiz,güvenilir,sertifikalı hacamat yaptıracağım yer var mı? bilgi verirsenz dua'cınız olurum.selametle...

 • ibrahim

  bende hacamat olmak istiyorum yardım ederseniz sevinirim

 • omer

  antalyada hacamat yapan varmı varsa iletişim bilgilerini alabilirmiyiz ?

 • KENAN

  istanbul sarıyer bölgesine yakın hacamat yapan kişilerin iletişim bilgilerini paylaşırmısınız

 • ZAFER

  ESKİŞEHİRDE HAŞAMAT YAPAN YER VARMI

 • yasemin

  arkadaşlar, selamün aleyküm.izmir'de hacamat yapan arkadaşlarımız var ise dalgic_yasemin@hotmail.com adresimden bana ulaşırlarsa sevinirim.hayırlı günler

 • fatma

  hocam.sünnete uygun hacamat yaptırmak istiyorum.istanbul avrupa yakasında ulaşabileceğimiz yer varmı acaba teşekkürler

 • ugur

  ankara da hacamat yapan varmı?

 • ceylan

  konyada hacamat yaptırabileceğimiz yerler var mı

 • ayşe

  Kayseride bayanlara hacamat yapan yer varmı?

 • abdullah

  Bitkisel tedavi, sülük tedavisive hacamat yapmaktayiz. Almanya (Frankfurt)

 • ilknur betül çırak

  iyi günler on sekiz yaşındaki kızımın sivilceleri tedavilere cevap vermiyor,pahalı kozmetik ürünlerindende bi yarar görmedi. Usulüne uygun hacamat care olabilir mi merak ediyorum.Teşekkürler

 • ahmet anıl

  ben de hem kendim hem eşim için İstanbul'da veya İzmir'de, sünnete uygun hacamat yapan ehil adres arıyoruz. yardımcı olursanız çok sevinecegiz. tesekkürler

 • diyar

  antalya bayan hacamatçı tavsiyesi istiyorum lütfen varsa bildirir misiniz??

 • mehmet ali aslan

  salamun aleyküm istanbul şişlideyim hacamat yapacak iyi bir adres rica ediyorum ALLAH RAZI OLSUN CÜMLE ÜMMETİ MUHAMMEDEŞİFALAR HER NE TÜRLÜ HAYIRLI MURATLARIMIZ VARSA VERSİN

 • NEZAKET OKUTAN

  BAĞCILARDA OTURUYORUM BANA YAKIN HACAMAT YAPAN ADRESİNİRİCA EDİYORUM İSTANBUL

 • mahmut genç

  adana ve hatay da hacamat yapanların adresi lütfen! slmlr.

 • merve

  hocam ben ankaradayım hacamat yaptırmak istiyorum sünnete uygun hacamat yapan varsa bildirirmisiniz geri dönerseniz sevinirim selametle

 • rafet köse

  arkadaşlar bende hacamat yaptırmak istiyorum bilen varsa allah rızası için haber versin istanbul

 • sena

  türkiyede hacamata yasal izin var mı

 • CANAN

  merhabalar hocam; edirnede hacamatçı bir klinik var mı? bana telefon numarasını gönderirseniz sevinirim. saygılar

 • ahmet

  hocam belfıtığı rahatsızlığım var bunun için konyada hacamat yapan bir önerebileceğiniz kişi varmı?

 • tayfun özdöner

  anadolu yakasında usule uygun hacamat yapan adresi verebilirmisiniz.

 • Yasemin

  Hocam ben adana da oturuyorum. Kurallarına ve sünnete uygun şekilde hacamat yapanların sizde telefonu varmı acaba? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Hayırlı günler, iyi çalışmalar.

 • ali

  hocan istanbul anadolu yakasında sünnete uygın hacamat yapan varmı irtibat kurabileceğim tel var mı teşekkürler

 • halil

  ankarada hacamat yapan haccam varmıdır?adres veya tlf alabilirmiyim.

 • soner

  hocam ben kayseriden yazıyorum.herkes gibi bende kendi ilimde hacamat yaptırabileceğim bir yer varmı merak ediyorum ALLAH rızası için biliyorsanız yardımcı olurmusunuz.ALLAHIN SELAMETİ ÜZERİNİZE OLSUN

 • ayse

  ankarada hacamat yapan bir yer varsa,tlf ve adresini iletirmisiniz

 • serkan tuncer

  selamun aleyküm hocam ben yakın bi tarihte ümreye gidicem ve orda yaptırcam ancak istanbulda şifa niyetiyle bi arkadaşımıza yaptırmak istiyorum istanbulda bana adresini verebilirmisiniz

 • cihad

  hocam allah rızası için ankarada hacemat yapan kısılerın adres veya tel numarasını verebılırmısınsz

 • sedat atamansoy

  selamuna aleykum hocam İstanbul sarıyerde oturuyorum istanbulda hacamat yaptırabileceğim bir yer varmıdır ?

 • sadık kotan

  selamun aleykum hocam ben istanbul pendik te oturuyorum Anadolu yakasında sünnete uygun olarak hacamat yapan işinin ehli haccam var mı yardımcı olursanız sevinir dua ederim. şimdiden Allah ( C.C )razı olsun dua ve selamla

 • Ayşin

  Hayırlı günler, İstanbul''da bu işi gerçekten sünnete göre uygulayan tavsiye edebileceğiniz birisi varmıdır?birde Haziran 2009 için en uygun Hacamat günlerini öğrenmem mümkünmüdür? Allah şimdiden razı olsun hayırlı günler diliyorum.

 • fırat

  ankarada hacamat yapan ehil bir kimse varmı telefon ve adresini alabilirmiyim

 • cihad

  hocam ankarada oturuyorum.rica etsem sünnete uygun hacemat yapan birini arıyorum adres ve telefon numarası verebilirmisiniz

 • mehmet ersin bektaş

  Hocam Sünnet e uyma amaçlı hacamat yaptırmak istiyorum istanbul güngörende oturuyorum tavsiye edebileceğiniz hacemat yaptırabileceğim bir yer tavsiye edermisiniz.

 • erdal kalkan

  selamun aleykum ben hacamat yaptırmak istiyorum istanbuldayım gidebileceğim bir yer varsa adresini gönderirseniz memnun olurum saygılar

 • özay

  selamuna aleykum hocam istanbulda oturyorum uzun zamandır hacamat olayını takıp etmek teyım ancak işini iyi bilen bir kişiyi arıyorum bana yardımcı olabileceginizi umuyorum. saglıcakla...

 • kadir

  hocam istanbul anadolu yakasında hacamat yapan biryer var mı varsa adres ve telefonunu ALLAH rızası için alabilir miyim?

 • kazım dirlik

  Hocam,Ankara'da hacamat yapan, işinin ehli kisilerin adres ve telefonlarını verebilirseniz çok sevinirim. Bir de hacemat için ayın 17.günü olsun deniliyor,bu 17. gün ay takvimine göre mi,yani kameri aylara göre mi yoksa normalde kullanmakta olduğumuz güneş takvimine göre mi? Şimdiden teşekkürler...

 • Tûba

  Benim boynumda ve belimde fıtık var. İstanbul'da yaptırabileceğim bayanlara uygun olan güvenilir bir yer konusunda yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

 • DERYA AYAZ

  hocam ben adana da oturuyorum hemen hemen hergün olan şiddetli baş ağrılarım var birçok doktora gittim fakat faydasını göremedim hacamat yaptırmak istiyorum ama baştan hacamat yapacak birini bulamadık allah rızası için varsa tanıdığınız bana yardımcı olun.

 • Kenan

  Hocam, Konya'da hacamat yapan kisilerin adreslerini verebilirmisiniz?

 • mustafa

  Hocam ben adana hatay bölgesinde oturuyorum. Acaba bu bölgede bildiğiniz hacamat yaptırabileceğim kişiler varmı yardımcı olursanız sevinirim.

 • burcu

  merhaba ankarada hacamat yapan kilinik yada işinin ehli olan biri varmı bende yaptırmak istiyorum baş agrılarınan muzdaribim kısa zamanda cevp verirseniz sevinirim adres yada telefonlarını yazarsanız sevinirim hoşçakalın

 • cihan

  hocam ben hacamat yaptırmak istıyorum yardımcı olursanız sevınırım.saygılarla.Allaha emanet olun.

 • tuğba

  hocam ben hacamat yapan birisini arıyorum rica etsem bana adresini verirmisiniz türkiyenin her yerinden olabilir

 • erhan

  hocam,ankara da hacamat yapan kişilerin adresini rica ediyorum.

 • alaattin

  şırınga ile verilen kan hacamat olurmu?

 • Enes

  hocam ankarada ve konyada hacamat yapan kişilerin adreslerini verebilirmisiniz? dua ile

 • abdullah

  hocam , ben mersinde yaşıyorum, acaba ben kendim hacamat yapabilirmiyim, yapamazsamm eğer, mersinde yapan tanıdığınız varmı

 • HACI OSMAN

  Ankara da hacamat yapan kişinin adresini rica ediyorum

 • abdulkahir

  bismillahirrahmanirrahim hocam cok guzel yazmıssınız maşallah.peki bugün kızılaya kan bagaşı yaptırıyoruz. hacamat aletleri ile degil şırınga ile. acaba buda sevapmıdır? ve ben sunnetteki gibi hacamat yaptırmak istiyorum yapan varmıdır ankarada bilgilendirilirsem sevinirim saygılar

160 kişi yorum yazdı.