Özlenen Rehber Dergisi

53.Sayı

Bunları Biliyor Muydunuz?

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 53. Sayı
“Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz, iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah, size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat O, sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.”
(Mâide sûresi 5/6)

“Bir müslüman (veya mü’min) abdest aldığı zaman, yüzünü yıkarken gözleriyle işlediği günahlar abdest suyu (veya suyun son damlası) ile dökülür gider. Ellerini yıkadığında elleri ile işlediği günahlar abdest suyu (veya suyun son damlası) ile dökülür (öyle ki kişi bütün günahlardan arınır ve tertemiz olur). Ayaklarını yıkadığında da, ayaklarıyla işlediği günahları abdest suyu (veya suyun son damlaları) ile akıp gider. Nihayet o müslüman günahlarından tamamıyla arınmış olur.”
(Müslim, Tahâret 32)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Enes bin Malik hazretlerine şöyle buyurdular:

Ey Enes! Abdesti güzelce al! Çünkü Abdest sağlığı korur...”
(İbni Kesir, c.6 s.95, 6195 Beyrut)


 Abdest, gözlerde meydana gelmesi muhtemel bazı hastalılara engel olur. “Günde 5 vakit abdest alıp elini, yüzünü ve gözlerini temiz ve soğuk su ile yıkamak, gözleri ‘trahom’ hastalığına karşı koruyucudur.” denmiştir.

 Ağız, burun ve boyunun iki tarafının soğuk su ile temas etmesi sonucu bilhassa beyinde kan dolaşımının kuvvetlendirilmesi açısından çok faydalıdır.

 Damar sertliği ve damar tıkanıklarının önlenmesinde abdest oldukça önemlidir.

 Damarlarda daralma ve tıkanmaya yol açan vücut dokularındaki artık maddelerin daha çok el, ayak ve yüz bölgesinde bulunduğu göz önünde bulundurulursa, abdest alırken yıkanmak için bu organların seçilmesindeki hikmet daha iyi anlaşılır.

 Normalde vücudun tümüne ait statik (durgun) bir elektrik dengesi vardır ve sağlıklı vücudun temel yapısı bu elektriğin dengeli olması ile yakından ilgilidir. Gerek havadaki özellikler, gerekse bilhassa günümüzde büyük bir sorun olan plastik giyim ve eşya, bu dengeye olumsuz etkiler yapar. Ağrılı hastalıklar, sinirlilik ve yüzün buruşması en yakın tanıdığımız belirtileridir. Halbuki günde birkaç kez abdest alarak bu etkiden tamamen sıyrılabiliriz.

(Ali Rıza Karabulut, Tıbb-ı Nebevi Ansiklopedisi, Mektebe Yayınları, c.1, s.25) (Dr. H. Nurbaki Kur’an Mucizesi, s. 44-45)
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • serpil sağlam

    bizi bilğilendirdiginiz için allah hepinizden razı olsun inşaallah abdestle birlikte günahlarımda akar ğider

1 kişi yorum yazdı.