Özlenen Rehber Dergisi

48.Sayı

Mektub / Mevlid Kandili Mesajı

Bu Mevlid Kandili mesajı, Hâdimü’l-Fukarâ Miskîn Şâh Abdullah Fârûkî el-Müceddidî hazretlerinin, Hacc için gittiği Mekke’de Harem-i Şerifte tanıştığı Şâh Pîr Seyyid Âsıf Ali hocaefendiye, Mevlid Kandili münasebetiyle yazmış olduğu kutlama mektubudur.

İçermiş olduğu kıymetli mesajları okurlarımızla paylaşmak üzere Özlenen Fark Dergisi 59. sayısından iktibas edilmiştir.

Mevlid Kandiliniz Kutlu Olsun!

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
Cenâb-ı Hakk’a hamd-ü senadan sonra Cenâb-ı Fahr-i Âlem Muhammed Aleyhisselâm’a, âline ve ashâbına tahiyye ve selâmların en üstünü olsun!
Hâdimü’l-Fukarâ Miskîn Şâh Abdullah Çetin Fârûkî’den, sevgili kardeşim Şâh Pîr Seyyid Âsıf Ali’ye:

Göndermiş olduğunuz çok kıymetli ve şevkli mektubunuz bize ulaştı. Gönderdiğimiz kaseti aldığınızı ve izlediğinizi bildiriyorsunuz. Gerek kaset ve gerek mektuptaki İslâmî mesajlardan son derece duygulandığınızı ve böylece de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’a sevgi ve bağlılığınızın arttığını belirtiyorsunuz.

İçinde bulunduğumuz, hayırlara gebe olan bu mübarek Rebiyülevvel ayında, Hazret-i Muhammed (s.a.v.) dünyaya teşrif etmiştir. Bu sebeple bütün putların yere devrilmesi, ateşe tapanların ateşlerinin sönmesi gibi mucizeler vuku bulmuştur ki; Cenâb-ı Hakk’ın vahdâniyeti ve O’nun kanunları yeryüzüne hâkim olsun. Bu iş için, Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Hazretleri seçilmiş; bu mübarek vazife Hazret-i Muhammed (s.a.v.)’e verilmiştir. Sevgili Peygamberimiz’in âhirete, dâr-ı bekâya teşrifleri ile bir boşluk ortaya çıkmış gibi görünse de, gerçekte manen bu görevi yine o sürdürmektedir. Zahirde ise bu ümmetin seçkin, Allah ve Rasûlü’ne sımsıkı bağlı sâlih Allah dostları, bu görevin varisidirler ve tevhidin ikamesini sağlamaktadırlar.

Bu ayın, sizlere ve bizlere ve bütün ümmet-i Muhammed’e hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyâz ederim.

Sevgili kardeşim! Arzın kalbi mesabesinde olan mübarek Mekke şehrindeki Kâbe-i Şerîf’te bulunan Altınoluk’un altında Cenâb-ı Allah’ın bizi tanıştırması ve sevdirmesi bir hikmete bağlıdır. Peygamberimiz bir hadîs-i şeriflerinde: ’Allah’ın veli kullarını gördüğünüz zaman hemen kalbinize Allah gelir ve Cenâb-ı Allah’a karşı bir sevgi ve bağlılık başlar.? buyurmuşlardır.

Diğer bir hadîs-i şerifte ise: ’Mü’minler birbirine kenetlenmiş bir binanın tuğlaları gibidirler.? Parmaklarını birbirine geçirerek: ’Eğer mü’minler birleşirlerse duvar şeklinde bir kale meydana getirirler.? buyurmuşlardır. Ve o zaman tuğla parçaları bir işe yarar. O duvarlar mü’minlere bir gölgelik oluşturarak güvenilir bir hayır yeri olur. Kâfirlere ise sert bir set hâlini alır. Onların içeriye girmesine ve sızmasına mani olur. İç ve dış şeytanlar bu kaleden içeri giremezler. Bizler beraber olduğumuz zaman, birbirimizden istifade ederek Cenâb-ı Hakk’ın kullarının hizmetinde ve yardımında, şefkatle muamele ederek onların günah ve küfür bataklığına düşmemeleri hususunda yardımcı oluruz. Böylece şeriat caddesinde yürümelerine sebep oluruz. Bu yüzden, Cenâb-ı Hakk’ın nazar ve rahmeti de üzerimize gelmiş olur.

Bir hadîs-i şeriflerinde de Peygamber Efendimiz: ’Allah’ın, kulları içinde en sevdiği kimse, kullarına en çok faydalı olan kimsedir.? buyuruyor.

İşte biz de, birbirimize bağlanıp birbirimizi sevdiğimiz zaman, Cenâb-ı Hakk’ın bahsettiği bu kulları zümresinden oluruz.

Size üç tane kaset gönderiyorum. İnşallah, aşk ve şevkinizin daha artmasına ve îman edenleri daha fazla sevmenize; bu arada daha gayretli hizmet etmenize vesile olur. Sizi en kısa zamanda burada misafir olarak görmek istiyorum? Size, ailenize ve ihvanlarınıza Cenâb-ı Hakk’ın selâmlarını sunarım. Buradaki kardeşlerimizin de selâmlarını bildiririm.

Mübârek Mevlid Kandilinizi kutlar, size ve İslâm âlemine hayırlara vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederim!
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

 • zeynep

  mübarek efendimin yazısına yorum yapmak ne mümkün.. faruki_ceyhun kardeş yanda verilen kardeş sitelerden farukinet.com oraya gelir ve sohbet odasına katılırsanız emin olun yardım göreceksiniz.bende o sohbetteki kardeşler vasıtası ile bu kapının eşiğine adım attım inş. yaradana emanetsiniz...

 • Faruki_Ceyhun

  Şah Efendim Yazarda Güzel Olmaz mı? Allah Şefaatine Nail Eylesin. Birde Birşey İsticem Ben Faruki'ye Bağlanmayı İstiyorum Yardım Edebilir misiniz?

 • Nur

  Allah'ın(cc.) rahmeti ve bereketi tüm müminlerin ve hepimizin üzerine olsun,inşaallah.Bakılınca Rabbimizi hatırlatan simalara ne mutlu...Ne bahtiyar kullardır onlar... Bizler ancak ,Rabbimizle ,O'nun emirlerini yaşadığımız kadarıyla güzeliz ,makbuluz,inşaallah ;Rabbimizin yanında. Rabbimiz ! Bizleri Sen'inle güzelleştir. Amin.

 • solfasol

  yaaa şah ya efendim nede çok özledik sizi unutulmamak duasıyl.. Mevlam kandım ya Rab diyene kadar size rahmetini yağdırsın...s.a

 • Meryem ÖRLÜ

  RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN ADIYLA;yazı ve site çok güzel olmuş yapanlardan Allah (c.c) razı olsun. Allah hiç zor durumda koymasın.

5 kişi yorum yazdı.