Özlenen Rehber Dergisi

29.Sayı

Sağnak Rahmet Yağmurları İnerken Ey Gönlüm, Gel Gaflette Kalma Sen!

Abdurrahman ÇALIŞKAN Özlenen Rehber Dergisi 29. Sayı
İnşallah bu hafta içerisinde rahmet ve bereket dolu ’üç aylar’ın ilki olan receb-i şerife kavuşmuş olacağız. Rabbimize hamdolsun ki bizlere ömür bahşetti de, içerisinde iki büyük tecelli gecesinin bulunduğu bu rahmet ve müjde mevsimine bizleri ulaştırdı.

Receb-i şerif yani Allah’ın mağfiretine bol bol tanıklık eden bu ay, içerisinde iki büyük geceyi barındırmaktadır. Bunlar Regâib ve Miraç Kandili’dir. Ramazanda alınacak hasadın tohumları işte bu ayda ekilmektedir.

Bereket dolu üç ayların ehemmiyetini kavrayabilme ve gereğince istifade edebilmek için bu zaman dilimleri hakkında şöyle söylenmiştir:

’Sene ağaç gibidir. Recep ağacın yaprakları, şâban meyveleri, ramazan ise meyvesinin toplanacağı zaman gibidir.’

’Recep tohum ekme, şâban sulama, ramazan hasat ayıdır.’
’Recep tevbe ve inabet, şâban muhabbet, ramazan ise kurbiyet ayıdır.’
’Recep cefayı terk, şaban amel ve vefa, ramazan sıdk ve vefa içindir.’

Bu ay siz okurlarımıza hepsi birbirinden kıymetli çalışmalar hazırladık. Bir yandan üç aylar yaklaşmakta ve istedik ki siz okurlarımızın bu manevi atmosferden en iyi şekilde istifade edebilmesi için bu ayı ve içerisindeki güzellikleri anlatan çalışmalar hazırlayalım. Bu maksada atfen Rahmetli Üstadımız Abdullah Faruk el-Müceddidî Hazretlerinin ’üç aylar ve Ragâib Kandili’ hakkında yapmış olduğu bir sohbeti kaleme aldık.

Diğer bir yandan yine bu aylarda ve özellikle ramazan ayına doğru umreye giden kardeşlerimizin her geçen gün sayılarında büyük bir artış olmaktadır. Ki geçen yıl ramazan umresi hac mevsimi kadar kalabalık olmuştur. İşte bu nedenle umrecinin yakalaması gereken kalp hassasiyetine yönelik olarak da Muzaffer Yalçın Hocaefendinin Mekke ve Medine’de yaptığı sohbetlerden bir derlemeyi dergimize aldık.

Evet, receb-i şeriften en güzel bir şekilde istifade edebilmeyi bütün mü’minler arzulamaktadır. İster yurdumuzda isterse kutsal diyarlarda olalım bu rahmet iklimine dair bilgilerimizi tazelemek istifade yolunda büyük ehemmiyet taşır. Seyfullah Kılınç kardeşimiz de yine sizler için recep ayı, Ragâib ve Miraç Kandilleri hakkında doyurucu bilgiler sunmaktadır.

Malum ki bir de bizleri yaz aylarının sıcaklığı sarmış durumda ve insanlarımız gitgide haram helal demeden açılıp saçılmakta, toplumumuzun dini hassasiyetinde gevşeklikler ziyadeleşmektedir. Bu nedenle bu husustaki bilgi ve idraklerimizi tazeleyecek makalelere de yer ayırmaya çalıştık. Ayrıca yaz tatilini çocuklarımızın dini eğitimleri açısından bir ganimet bilip sıcaklara aldırmadan gayretlerimize gayret katmak lazımdır.

Namazımızı âdap ve erkânına riayet ederek eda edebilmek, ibadetimizin kabul ve karin olması noktasında büyük önem arz eder. Gerek namazımıza hazırlık safhasında gerekse namazgâhlarda zaman zaman bilmeyerek de olsa huşuyu hatta namazın kendisini bozacak hâl ve hareketlerde bulunabilmekteyiz. Mustafa Ulum ’Mescid âdâbı ve Namaz İbadetinde En Çok Gözden Kaçırılanlar’ başlığı altında madde madde güzel bir incelemede bulunmuştur. İlgi ile okuyacağınızı umarız. Cuma Ali Kara da esas yurdumuzu hatırda tutma ve gereken hazırlıkları yapabilme hususunda ’Ölüm ve Ötesi’ üst başlığı altında bir yazı dizisiyle bizleri bilgilendirmeye bu ve bundan sonraki aylarda da devam edecektir.

Mutat olarak bu sayımızda da ’Silsile-i Farukiyye, Bir Hadis Bir Yorum, Siyer-i Nebî, Hâlık ve Mahlûk, Psikolojik Tahlil’ köşelerimizde, itina ile hazırlanmış birbirinden güzel çalışmalar okuyacaksınız.

Elhamdülillah her geçen gün hizmetlerimize yep yeni güzellikler dâhil olmaktadır. Bu yeniliklerden birisi de dergimizin artan talepler karşısında sayfa sayısını otuzdan kırka çıkarma kararı almış olmasıdır. Yüce Allah’ımıza niyazımız, bizlere kendi yolunda ve rızasına muvafık olarak hizmete devem etmeyi nasip etmesidir. Rabbimiz artır, eksiltme; yakınlaştır, uzak kılma; sev ve sevdir lakin ülfetinden mahrum etme, sevgi ve gayret ver ama gaflet ve atalet verme!

Allah’ım! Recep ve şâbanı bize mübarek kıl ve bizi ramazan-ı şerife ulaştır.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.