Özlenen Rehber Dergisi

54.Sayı

Msn Şifresi Çalınırsa? & Ramleri Tanıyalım (teknoloji)

Erol ŞEN (Moderatör) Özlenen Rehber Dergisi 54. Sayı
MSN Şifresi Çalınırsa? & Ramleri Tanıyalım

MSN şifresi çalınanlara iyi haber! Ankara Adliyesi, MSN şifresinin çalındığı iddiasıyla kendilerine yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden yapılan haberleşmelerde de büyük bir artış meydana geldi. İnternet üzerinden haberleşmenin büyük bir bölümünü ise MSN Messenger oluşturuyor.
Ankara Adliyesi Cumhuriyet savcıları, son dönemlerde kendilerine ’MSN şifremi çaldılar’ şeklinde başvuruların yapıldığına dikkat çekerek, ’MSN şifresini kimin çaldığını ve kullandığını kısa sürede tespit edebiliyoruz.? haberini verdi.
Şifre hırsızlarına bilişim suçlusu muamelesi yaptıklarını belirten yetkililer, MSN şifresini çalanları nasıl yakaladıklarını ise şöyle anlattı: ’Microsoft Corporation’un Türkiye Temsilcili-ğine yazı yazarak, şifresi çalınan kişinin adresini kullananların IP numaralarını tarih ve saat detayları ile birlikte savcılığımıza göndermelerini rica ediyoruz. Yaptığımız başvuru üzerine şirket, IP noların, tarih ve saatlerin olduğu dökümü bize gönderiyor. Daha sonra IP noları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz.?

RAM lar
Bilgisayarla az-çok ilgisi olan herkesin kulağı RAM’lere aşinadır. RAM’in kapasitesi, bilgisayar alırken önemli bir kıstastır. RAM kapasitesinin nasıl öğrenileceğini hemen söyleyelim: ’Bilgisayarım’ simgesine sağ tıklayıp ’Özellikler’i seçtiğinizde karşınıza gelen penceredeki ’1 GB RAM’ gibi ifade RAM kapasitesidir. Fakat o da ne? RAM kapasitesi olduğundan düşük mü gözüküyor? Endişelenmeyin. Bunun iki sebebi olabilir; Ya anakart üzerindeki dahili grafik kontrolcünüz (onboard VGA) RAM’i paylaşıyordur, yahut da anakartınız tek taraflı (single-sided) RAM’leri desteklemediğinden RAM’i doğru okuyamı-yordur. RAM’iniz yetersiz geliyorsa yükseltmeniz mümkün. Bunun için öncelikle anakartınızın hangi tür RAM’i desteklediğini bilmelisiniz. Çünkü SD RAM ile DDR RAM’in slotları (anakart üzerindeki yuvaları) yapıca farklı olduğundan birinin yerine diğeri uymaz. Anakartınızın en fazla kaç mhz hızında RAM’i desteklediği bellidir. RAM alırken bu değeri göz önünde tutmak yararınızadır. Aslında mevcut DDR RAM’ler arasında fiziksel fark olmadığı için her hızda RAM’i ta-kabilirsiniz. Fakat RAM’iniz anakartın desteklediğinden daha hızlı bile olsa, desteklenen maksimum hızı geçemeyecektir. Birbiriyle uyumlu iki RAM’i birlikte kullanabilirsiniz. Fakat hızları farklı olursa, yüksek hızlı RAM’iniz, normal şartlarda diğerinin hızına düşüp çalışacaktır. İki RAM kullanmakta sakınca olmamakla birlikte tavsiye edilen tek RAM’dir. Fakat Dual DDR (çift kanal) teknolojisine sahip bir anakartınız varsa, kapasitesi aynı veya farklı iki RAM’i birlikte kullanarak bu teknolojiden faydalanabilirsiniz. Dual DDR destekli anakartınızda elbette tek RAM de kullanabilirsiniz. RAM’i anakarta entegre ederken RAM’lerin veri yollarına dokunmayın. Son olarak; bunu ilk kez yapacaksanız bir bilenden yardım alın.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.