Özlenen Rehber Dergisi

45.Sayı

Mescid-i Haram'da

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 45. Sayı
Ashâb-ı Güzîn’den Bir Nasihat

Ebu Zerr (r.a.) bir keresinde Kâbe’nin yanında durarak “Ey insanlar! Ben Gıfar kabilesinden Cündüb isimli kişiyim. Sizleri seven ve daima iyiliğinizi isteyen bir kardeşiniz olarak sözlerime kulak veriniz!” dedi. İnsanların etrafına toplanması üzerine de şunları söyledi:

“Sizden biriniz bir yolculuğa çıkmak istediğinde o yolculuk için gerekli hazırlıkları yapar mı?” insanların

“Evet, tabii ki yapardı” demeleri üzerine de

“İşte bu yolculukların en uzunu kıyamet yolculuğudur. O halde onun için gerekli hazırlıklarınızı yapınız!” dedi. çevresindekiler

“Peki neler hazırlamalıyız?” diye sorunca da şöyle buyurdu:

“Bu yolculuğun büyük sıkıntılarından kurtulmak için hacc yapınız. Kabirlerinizden kalkıp da mahşer yerine varıncaya kadar yürüyeceğiniz uzun yol için sıcak günlerde oruç tutunuz. Kabirlerin vahşet ve yalnızlığını düşünerek gece karanlığında namaz kılınız. O büyük günün zorluklarından kurtulmak istiyorsanız ya hayır söyleyiniz yahut da susunuz. Sahip olduğunuz mallarınızdan sadaka veriniz. Günlerinizin yarısını helâlinden kazanmak diğer yarısını da ahiretiniz için geçiriniz.

Üçüncü bir şeyle uğraşmanız ise size fayda değil zarar verir. Malını iki kısma ayır; bir kısmını aile efradınıza harcayın, diğer kısmını ise önden, ahiretiniz için azık olarak gönderin. Malınız konusunda bunların dışında yapacağınız şeyler size ancak zarar verecektir.” Sonra yüksek sesle

“Ey insanlar! Sizleri sonu olmayan ve asla ulaşamayacağınız bir hedefin hırsı öldürmüştür.” buyurdu.
( Hilye I/165)
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • yusuf arpacı

    kasem ederim ki EBU ZER (R.A.) DOĞRU SÖYLEMİŞTİR

  • SÜLEYMAN

    Ebu zerr(r.a)çok güzel bir nasıhat yapmış nasıhatı çok güzel insan yapar ama uygulaması insana kalmış nefsini yenebiliyorsa ve haccını,orucunu,zekatını,ve Allah' ın emrettiklerini yerine getirmeye gayret gösteren kulara Allah'ta yardım eder.Kendimizi dunya malına ve hayata bırakırsak yarın ne cevap verecez bize bu mükkemel bedeni veren rabbimize (O 'SONSUZ HAMDU SENALAR OLSUN )

2 kişi yorum yazdı.