Özlenen Rehber Dergisi

83.Sayı

Yâd-ı Rasûl Geceleri Büyük İlgi Gördü...

Mehmet DOĞAN Özlenen Rehber Dergisi 83. Sayı

Sevgi ve İtaat İstikâmetinde Yâd-ı Rasûl Geceleri Büyük İlgi Gördü


Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin dünyamıza şeref vermeleri ve teşrif etmelerinden dolayı onu anmak ve sünnetini yaşamak adına yapılan Kırıkkale Dolunay, Çorum Derman ve Sungurlu Rehber Derneklerinin düzenlemiş olduğu, Dergimiz Başyazarı ve Farukiye Vakfı Başkanı Muzaffer Yalçın Hocaefendi’nin katılmış olduğu Yâd-ı Rasûl Geceleri kamuoyunda büyük ilgi gördü.
Halk nezdinde büyük takdir aldı.
Bölgesel ve yerel bazda düzenlenen, kapalı spor salonları ve açık hava meydanlarında yapılan Yâd-ı Râsûl gecelerine Devlet Erkânı, Bölge Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Sivil toplum kuruluş temsilcileri ve beklenenin üzerinde on binlerce davetli katıldı.
Geniş Kitlerin katıldığı Yâd-ı Rasûl gecelerine, halkımızın da yakından tanıdığı simalardan Güney Afrikalı Dünya birincisi Hafız Abdurrahman Sadien ve Türkiye Birincisi Hafız Rıza Günay Kur’ân-ı Kerim tilavetleri ile gönülleri fethederek Kur’an ziyafeti verdiler. Sungulu Yâd-ı Rasûl Gecesinde açılış tilavetini yapan 10 yaşındaki Hafız adayı Bilal Taha Yalçın’ın ……….makamıyla tilavet ettiği İnfitar sûresi dinleyenleri mest etti, duygu seli yaşattı.
İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, TV Program yapımcısı ve konuşmacısı Ömer Döngeloğlu ise Sevgililer Sevgilisi Peygamber (s.a.v) Efendimiz ve Ashâb-ı Kiram’ın (r.anhüm) hayatını kendilerine özgün anlatımları ile misafirlere doyumsuz sohbet sundular.
Aynı zamanda, ’Can Ahmedimiz’ adına düzenlenmiş Yâd-ı Rasûl gecelerinde, Dursun Ali Erzincanlı şiirleri ile Sedat Uçan, Ömer Koçer ve Fatih ilâhi ve ezgileri ile programlara renk kattılar.
Yâd-ı Rasûl Gecelerine konuşmaları ile damgasına vuran ve davetlilere, uyanık gönüllere manevi iklimden ikram edilmesine vesile olan Dergimiz Başyazarı ve Farukiye Vakfı Başkanı Muzaffer Yalçın Hocaefendi’nin ülke genelinde düzenlenen Kutlu Doğum Programlarına farklı bir bakış açışı ve anlayış getirdi. Bunu, kendi memleketi olan Çorum’da yaptığı konuşmasında şu sözlerle dile getirdi:
’Benim Kutlu Doğum programlarına bakış açım ’kültürel bir etkinlik’ değildir. Bu gecemizi değerlendirmek, ilimizin gecesine bir renk katmak, bir gönül coşkusu yaşamak maksadıyla idrak etmiyorum. Bu gayretler; inşaallah 1400 sene evvel teşrif eden ve ilk insan, ilk peygamber Hz. Âdem (a.s.)’dan beri geleceği kalplere ve âlemlere nakşolunan Peygamber Efendimize itaata, O’na sevgiye ve O’na teslimiyete vesile olmasını arzu ediyorum.’
Geceye katılan davetlilerin zaman zaman gecenin atmosferinden kaynaklanan Rasûllullah Efendimize hasretleri, sevgileri ve hüzünleri yüzlerine ve gönüllerine yansıdı.
Muhterem Hocamız konuşmasına; ’Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, bizim şefaatcimiz, Allah’a kulluk kapımız. Ebedî hayatımızın kurtuluş vesilesi’ ’Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Âlemlere rahmet, bütün insanlığa arındırıcı olarak gönderildiği’ vurgularıyla sözlerine devam ederken Ashâb-ı Güzin Efendilerimizin hayatlarından da ümmete örnek teşkil eden misaller verdi.
Günümüzde ise Müslümanlar olarak Allah’ın rızasından ve rahmetinden uzaklaştıran bütün ahlâklarımızdan arınmaya muhtaç olduğumuzu, haramları ve helalleri birbirine karıştırdığımızı, Allah’a ve Rasûlü’ne aykırı olan her bir davranış, Peygamber Efendimiz tarafından temizlenmeye muhtaç bir ahlâk olduğunu dile getirdi.
Muhterem Hocamın, konuşmasının sonunda davetlilere, sponsor olan firmalara ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yâd-ı Rasûl Geceleri KonTV aracılığı ile dünya ve ülke genelinde izleyicilerle buluştu.
Bu haberimizin resimli görselliği için tıklayınız!..

Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.