Özlenen Rehber Dergisi

42.Sayı

Çörek Otu İle Tedavi

Hüsamettin BOLAT Özlenen Rehber Dergisi 42. Sayı
Ebû Hureyre (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: ’Hiçbir hastalık yoktur ki, çaresi şu kara tanede bulunuyor olmasın. Ancak ölüm bundan müstesnadır.?(1)

Yine bir hadis-i şerifte Hz. Âişe (r.anhâ); ’Peygamber (s.a.v.)’in; ’Gerçekten şu çörek otu ?ölümden başka- birçok hastalık için şifadır.’ buyurduğunu işittim.? demiştir.(2)

Çörek otu, düğün çiçeğigillerden bir bitki ve bunun çöreklere çeşni katmak için kullanılan susam büyüklüğündeki siyah tohumunun ismidir. Çörek otunun adı ve mahiyeti ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Arap ülkelerinde ’Habbetü’s-sevdâ?, İran’da ’Şevniz?, bazı ülkelerde de ’Siyah Kimyon? veya ’Hind Kimyonu? denilmektedir. Hardala da çörek otu diyenler olmuştur. Çörek otunun özellikleri sayılamayacak kadar çoktur.(3)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in, ’Çörek otu, ölümden başka her derde şifadır.? sözü tıpkı Cenâb-ı Hakk’ın, ’Rabbinin emriyle her şeyi yerle bir eder.?(4) sözüne benzer. Yani yıkılmaya müsait olan her şeyi yıkar, yakılmaya müsait her şeyi yakar v.b. demektir.(5)

Ölüm ve ihtiyarlık hariç her derde deva olduğu hadislerde belirtilen çörek otunun birçok faydaları vardır. Biz burada bir kaçını zikredeceğiz:

? Dövülür de bir beze bağlanıp sürekli koklanırsa soğuk nezleyi giderir.

? Çörek otunun yağı saçkıran hastalığına, siğillere ve bene faydalıdır.

? Çörek otu sirkeyle haşlanır ve bununla gargara yapılırsa soğuktan ağrıyan dişlerin ağrısına faydalı olur.(6)

? Çörek otu, alaca denen hastalığa ve sıtmaya karşı şifalıdır. Midenin şişkinliğini giderir, nefes tıkanıklığını önler, devamlı kullanılırsa bevli, hayzı ve sütü artırır.(7)

? Çörek otu, şişkinliği, alaca hastalığını ve balgamdan doğan ve dört günde bir nöbetle gelen sıtma hastalığını giderir.(8)

? Sirke ile macun yapılıp karın üzerine vurulursa, bağırsak kurtlarını öldürür.

? Çörek otu yağını sivilce ve benler üzerine sürmek faydalıdır. Yağı saç ve sakala sürülürse saç ve sakalı çabuk bitirir ve beyazlamasını geciktirir.(9)

? Çörek otu ekmeğe karıştırılırsa şişkinlik yapmaz. Çörek otu, baş ağrısına, felce, yüz ve ağız felçlerine, uyku hastalığına, unutkanlığa ve baş dönmesine karşı faydalıdır.(10)

? Midenin rutubetini kurutur, ağrı-sızıyı dağıtır, diş ağrısı için faydalıdır. Böbrek ve mesane taşlarına karşı faydalıdır.

Çörek otu bazen sade olarak, bazen de başka bir madde ile karıştırılarak, bazen de tozu yaraya serpmek suretiyle kullanılır.(11)

Tâbiîn’den Katâde (r.a.): ’Her gün 21 tane çörek otu alarak onları bir bezin içinde suya koyar, bir müddet bekledikten sonra o sudan birinci gün burnunun sağ deliğine iki, sol deliğine bir damla; ikinci gün sol deliğine iki, sağ deliğine bir damla; üçüncü gün ise sağ deliğine iki, sol deliğine bir damla nezle için damlatılır.? demiştir.(12)

Peygamber (s.a.v.)’in tavsiye ettiği çörek otunun birçok hastalığa şifa olduğunu bugün modern tıp yeni yeni keşfetmektedir.

Kaynakça:
1. Müslim, Selam 29.
2. Buhârî, Tıb 7/13.
3. KARABULUT Ali Rıza, Tıbb-ı Nebevi Ansiklopedisi, Mektebe Yay., c.1, s. 191.
4. el-Ahkâf, 46/25.
5. İbn-i Kayyim el-Cevziyye, Tıbbü’n-Nebevî, Hikmet Neşriyat, c.1, s. 375.
6. A.g.e., s.176.
7. DENİZKUŞLARI Mahmut, Kur’an-ı Kerim ve Hadislerde Tıp, Marifet Yay., İstanbul 1990, s.133.
8. Dr. Mahmut Nazım Nesimi, et-Tıbbu’n-Nebevî ve’l-ilmu’l?hadis, 3/263-265.
9. A.g.e.
10. A.g.e.
11. Dr. Mahmut Nazım Nesimi, a.g.e., 3/59.
12. Tirmizî, Tıp h.no: 2070.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

 • Esra

  Selamun aleykum arkadaşlar sivilcelere iyi geliyor mu kullanmadigim ilaç kalmadı ama hiç biri gecirmedi kafama çok takiyorum bi yardımcı olurmusunuz

 • Atakan

  Cörek otu gercekden mucize dolu bit bitki ben yilardir aralikli kulaniyorum ve astim olsun veya baska bir hasdalik olsun hep cok yardimi dokundu bana herkesi tavsiye ediyorum

 • ibrahim

  arkadaslar bir corek otu sozu tutturulmus gidiyor durustce yazin bu yagi icince sekeriniz yuzde kac dusuyor gercekten dusuruyormu kullanipta faydasini goren ne kadar sekerini dusurdugunu ve ne kadar ictigini allah rizasi icin yazsin selamlarimla..

 • zafer

  sa...ewet nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verebilri misiniz akne tedavisi için...yüze mi sürülecek yoksa yenecek mi yada daha başka bir şekilde mi :D bir de sorun azalıyor diyen arkadaş nasıl olsu bakalım

 • gülbeyaz

  kullanmaya başladım faydasını hemen gordum çok sivilcelerimi geçiriıor lekelerıde geçırıor sorunu olan varsa tavsiye ederim :)

 • gülbeyaz

  Benimde sivilce problemlerim var faydalarını duymuştum... daha birçok faydaları varmış teşekürler bilgi verdiğiniz için... Allah razı olsun... başarılar...

 • ufuk

  selamün aleyküm dostlar.her şey çok güzel ama bu çörek otu yağını nasıl kullanacağımız konusunda birisi bir açıklama yapmayacakmı?lütfennn..

 • firdes karacam

  allah razı olsun ama nerde nasıl kullanılr yazarsanız sevınırım

 • selami

  Bende kullanıyorum. Çok faydasını gördüm. Kendimde hissettiğim en belirgin özelliği yediğim zamanlar gözlerimen akı bembeyaz oluyor. Ayrıca çörek otu hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://corek-otu.blogspot.com sitesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Çörek Otuna adanmış bir sitedir.

 • ENGİN ŞENOL

  Değerli dostlarım, öncelikle selamlarımı iletiyorum. Çörek otu'nu yaklaşık bir yıldan beri alıyorum. Bir kere gerçekten şifa buna inanın. Ne yapıyor? Benim şekerim var. Şekeri düşürüyor bir kere. Bu kesin. İkincisi vücuda canlılık veriyor. Saat 15.00'de yediğinizde sanki yeni bir güne hazırlanıyor gibi kendinizi iyi hissedersiniz. Yanlız çörek otunu çektirmeden şöyle bir çay kaşığı ile ağızda çiğneyiniz. Zira içindeki yağların vücuda gitmesi önemli. Dışarıda çektirdiğinizde bu faydalı yağlar uçuyor. Özellikle çiğnemek şart. Bir de inşallah şeker hastaları için Rize'den Sevgili Dostum Zekeriya Uzunalioğlu'nun bana gönderdiği tavsiyeleri bir müddet sonra burada yazacağım. Zira kendim şu an uyguluyorum ve müthiş faydası da görüyorum. Fakat burada tavsiye edebilmem için sonuç almam lazım. Lütfen çörek otu yiyin. Zira bir çok bürokratın, belediye başkanı dostların bunu yaptığını biliyorum Tekrar baki selam ve saygılarımla.

 • TURAN gürcan

  alaca hastalıg için nasıl kullanılacagını açıklar sanız memmun olurum şimdiden teşekür ederim

 • cimen

  allahu teala sizden razı olsun

 • Emine

  bilgiler için teşekkür ederim ama ala hastalığı için nasıl kullanılmalı açıklarsanız memnun olurum.teşekkür ederim.

 • serkan

  ALLAH'ın resülü dediyse doğrudur.

 • ALİ GONCA

  RESULULLAH EFENDİMİZ TAVSİYE ETTİYSE FAZLA SÖZE NE HACET..

 • hknycl

  çörek otu saç çıkarırmı bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden allah peygamber razı olsun

 • ömer

  inşallah bende kullanacam allahın rahmetiyle peygamberimizin tavsiyesiyle inşallah şifasını bulacam. başarılar

 • mabeddengönüllere

  ALLAH' resulu ne demişse güzel demiştir.O ne buyurmuşsa o tastamam doğrudur.

 • sadullah

  s.a kardeşlerim bize çörek otu hakkında bilgi verdiniz allah razı olsun peygamber efendimizin yaptığı her sey bir hikmet dolu allah rasulü hiç bir sey i boşuna yapmamış o yüzden allah rasulü ne yapmış ise sebebini arastırmadan yapmamız lazım görüyoruz ki hz muhammed (sav) in her yaptığı ahlaklarda madden ve manen binlerce dertlere deva oluyor elhamdülillah rabbim ondan razı olsun onun bütün dualarını kabul etsin bize de şefaat etsin inş

 • hüseyn

  teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız

 • yusuf

  Allah razı olsun. Bu konuda bilgiye ihtiyacım vardı.Allah'a emanet olun.

 • uygar

  Peygamber Efendimiz h.z Muhammed s.a.v in hiç bir sözü yanlış ve hatalı değildir efendimiz ne derse en güzelini ve doğrusunu buyurur.

 • semra selçuk

  çörek otunun bir cok faydalarının oldugunu duymuştum ama bukadarını bilmiyordum bilgilendirdiginiz için ALLAH razı olsun

 • aynur bardakci

  anne oku

 • UMUT

  ŞİFA OLDUĞUNA EN BÜYÜK KANIT EFENDİMİZİN DEMESİDİR.HZ MUHAMMED NE DERSE ÖYLEDİR VE HER DERDE DEVADIR

 • serkan karadas

  çörek otuyla ilgili bir proje hazırlıyorum daha fazla bilgiye ihtiyacım var

 • seda gökçen

  çörek otuyla ilgili yorumlarınızın çok faydalı oldugunu düşünüyorum faydalı bilgilerle devamını bekliyoruz.

27 kişi yorum yazdı.