Özlenen Rehber Dergisi

38.Sayı

Hadis Ezberleyelim

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 38. Sayı
اَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّج۪يمِ


عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ عَنِ النَّبِيِّ صَلّٰى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قالَ:
اِجْتَنِبُوا السَّبْعَ الْمُوبِقَاتِ. قَالُوا: يَا رَسُولَ اللّٰهِ وَمَا هُنَّ؟ قَالَ: الشِّرْكُ بِاللّٰهِ، السِّحْرُ وَقَتْلُ النَّفْسِ الَّتِي حَرَّمَ اللّٰهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ وَأَكْلُ الرِّبَا وَأَكْلُ مَالِ الْيَـتِيمِ وَالتَّوَلِّى يَوْمَ الزَّحْفِ وقَذْفُ المُحْصَنَاتِ الْمُؤْمِنَاتِ الْغَافِلَاتِ.

Ebû Hureyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre:

Nebî (s.a.v) şöyle buyurdu: ’Yedi helâk ediciden kaçının!’ Sahâbîler: ’Ey Allah’ın Rasûlü! Bunlar nelerdir?? diye sordular. Hz. Peygamber: ’Allah’a ortak koşmak, sihir (büyü) yapmak, Allah’ın haram kıldığı bir nefsi haksız yere öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaş meydanından kaçmak, evli, namuslu ve hiç bir şeyden haberi olmayan kadınlara zina isnat etmektir.? buyurdu.
(Buhârî, Vasâyâ 23.)

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ أَنَّ رَسُولَ اللّٰهِ صَلّٰى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قالَ:
أَتَدْرُونَ مَا الْغِيبَةُ؟ قَالُوا: اللّٰهُ وَرَسُولُهُ أَعْلَمُ. قَالَ: ذِكْرُكَ أَخَاكَ بِمَا يَكْرَهُ. قِيلَ: أَفَرَأَيْتَ إِنْ كَانَ ف۪ى أَخِى مَا أَقُولُ؟ قَالَ: إِنْ كَانَ فِيهِ مَا تَقُولُ فَـقَدِ اغْتَـبْتَهُ، وَإِنْ لَمْ يَكُنْ فِيهِ مَا تَقُولُ فَقَدْ بَهَتـَّهُ.

Ebû Hureyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre:
Rasûlullah (s.a.s) şöyle buyurdu: ’Gıybet nedir bilir misiniz?’ ’Allah ve Rasûlü daha iyi bilir.? dediler. Hz. Peygamber: ’Gıybet, din kardeşini hoşlanmadığı bir şey ile anmandır.’ buyurdu. ’Söylenen ayıp eğer o kardeşimde varsa, ne dersiniz?’ diye soruldu. ’Eğer söylediğin şey onda varsa gıybet ettin; yoksa o zaman ona iftira ettin demektir.’ buyurdu.
(Müslim, Birr 70.)

عَنْ أَنَسٍ رَضِىَ اللّٰهُ عَنْهُ قَالَ:
إِنَّكُمْ لَتَعْمَلُونَ أَعْمَالًا هِىَ أَدَقُّ فِى أَعْيُـنِكُمْ مِنَ الشَّعْرِ، كُنَّا نَعُدُّهَا عَلٰى عَهْدِ رَسُولِ اللّٰهِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وسَلَّمَ مِنَ الْمُوبِقَاتِ.

Enes b. Mâlik (r.a.) şöyle dedi: ’Siz kıl kadar bile önemsemediğiniz birtakım işler yapıyorsunuz ki, biz onları, Rasûlullah (s.a.s) zamanında helâk edici büyük hatalardan sayardık.?
(Buhârî, Rikak 32.)

صَدَقَ رَسُولُ اللّٰهِ
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.