Özlenen Rehber Dergisi

39.Sayı

Ayetlerden Bir Demet

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 39. Sayı
اَعُوذُبِاللّٰهِمِنَالشَّيْطَانِ الرَّج۪يمِ


تَنْز۪يلُالْكِتَابِ مِنَاللّٰهِالْعَز۪يزِالْحَك۪يمِ. اِنَّآاَنْزَلْنَآ اِلَيْكَالْكِتَابَبِالْحَقِّفَاعْبُدِاللّٰهَمُخْلِصًالَهُالدّ۪ينَۜ . اَلَا لِلّٰهِالدّ۪ينُالْخَالِصُۜوَالَّذ۪ينَاتَّخَذُوامِنْدُونِه۪ٓاَوْلِيَآءَۢمَانَعْبُدُهُمْاِلَّالِيُقَرِّبُونَآاِلَى
اللّٰهِزُلْفٰىۜاِنَّاللّٰهَيَحْكُمُبَيْنَهُمْ ف۪ي مَا هُمْف۪يهِيَخْتَلِفُونَۜاِنَّاللّٰهَ لَا يَهْد۪يمَنْهُوَكَاذِبٌكَفَّارٌ.

“Kitab’ın indirilmesi mutlak güç sahibi, hüküm ve hikmet sahibi Allah tarafındandır. (Ey Habîbim!) Şüphesiz biz o Kitab’ı hak olarak indirdik. Öyle ise sen de dini Allah’a has kılarak O’na kulluk et. İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka dostlar edinenler, ‘Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.’ diyorlar. Şüphesiz Allah ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.”
(ez-Zümer, 39/1-3.)

اَفَغَيْرَد۪ينِاللّٰهِيَبْغُونَوَلَهُٓاَسْلَمَمَنْفِيالسَّمٰوَاتِوَالْاَرْضِطَوْعًاوَكَرْهًاوَاِلَيْهِيُرْجَعُونَ

“Göklerdeki ve yerdeki herkes ister istemez O’na boyun eğmişken ve O’na döndürülüp götürülecekken onlar Allah’ın dininden başkasını mı arıyorlar?”
(Âl-i İmrân, 3/83.)

اِسْتَج۪يبُوالِرَبِّكُمْمِنْقَبْلِاَنْيَاْتِيَيَوْمٌلَامَرَدَّلَهُمِنَاللّٰهِۜمَالَكُمْمِنْمَلْجَاٍيَوْمَئِذٍوَمَالَكُمْمِنْنَك۪يرٍ.
فَاِنْ اَعْرَضُوافَمَآاَرْسَلْنَاكَ
عَلَيْهِمْحَف۪يظًاۜ اِنْعَلَيْكَاِلَّاالْبَلَاغُۜوَاِنَّآاِذَآاَذَقْنَاالْاِنْسَانَ مِنَّا رَحْمَةًفَرِحَبِهَاۜوَاِنْتُصِبْهُمْسَيِّئَةٌ بِمَاقَدَّمَتْاَيْد۪يهِمْفَاِنَّ الْاِنْسَانَ كَفُورٌ.

“Allah’tan geri çevrilmesi imkânsız olan bir gün gelmeden önce, Rabbiniz’in çağrısına uyun. O gün sizin için ne sığınacak bir yer vardır ne de (günahlarınızı) inkâr edebilirsiniz! Eğer yüz çevirirlerse (bilesin ki), biz seni onlara bekçi göndermedik. Sana düşen, sadece tebliğdir. Gerçekten biz insana katımızdan bir rahmet tattırdığımızda ona sevinir; ama elleriyle yaptıkları işler yüzünden onlara bir kötülük dokunursa o zaman da insan pek nankördür.”
(eş-Şûrâ, 42/47,48)صَدَقَ اللّٰهُالْعَظِيمُ
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.