Özlenen Rehber Dergisi

46.Sayı

Bilişim Teknolojisinden Haberler

Erol ŞEN (Moderatör) Özlenen Rehber Dergisi 46. Sayı
Kıymetli Rehber okurlarımız!

2007 yılı başından itibaren dergimizde sizler için bazı değişiklikler ve yeniliklerle karşınıza çıkıyoruz .Teknolojiyi artık bu köşemizden de takip etme imkanınız olacaktır. Hepimizin evinde olan veya işyerinde kullandığımız bilgisayarlar, onların bileşenleri (parçaları) ve diğer bir sesli görüntülü iletişim aracı telefonlar vb. ürünler hakkında zaman zaman da deneyimlerimizden aktarmalarda bulunarak sizlere kısa bilgiler sunmaya çalışacağım inşallah. Amacımız siz kıymetli okurlarımızı, kullandığınız cihazlar hakkında bilgilendirmektir. Daha fazla bilgiye ulaşmanıza yardımcı olarak teknolojiden en iyi şekilde yararlanmanıza katkıda bulunabilmektir.
Muhabbetle...

Eski Bilgisayarınızı Çöpe Atmayın !!!

Uzmanlar, sürekli gelişen bilgisayar teknolojisi karşısında eskiyen bilgisayarların, çöpe atılması yerine çok daha yararlı şekilde kullanılabileceğini belirtiyorlar.
Windows XP veya Windows 2000 Service Pack 4 işletim sistemi bulunan, ancak eskiyen bir bilgisayarın ömrünü uzatmak için birçok seçenek bulunduğunu belirten teknoloji uzmanları, bu makinenin birincil veya yedek server olarak kullanılabileceğini kaydediyorlar. Kullanıcının eski bilgisayarını yedekleme için ’tape drive’ veya ’external hard drive’ olarak değerlendirebileceğini belirten uzmanlar, eski PC’yi yedekleme olarak kullanmanın, ana sürücünün herhangi bir arızası durumunda önemli bilgilere yeniden ulaşılması şansını artıracağına dikkat çekiyorlar.

Teknoloji uzmanları, son birkaç yıl içinde ADSL ve kablo internetin iyice yaygınlaşmasıyla kullanımı artan ’router’ ile eski makinenin sisteme dahil edilerek bir ’mini network’ kurulabileceğini belirtiyorlar. İki makineyle birlikte her sürücünün paylaşılabileceği ve böylece sürücülerin birbirlerini görebileceği kaydediliyor. Bunun için Windows Explorer’a giderek sürücüye sağ klik yapmak, ardından da ’Sharing and Security’yi (Paylaşım ve Güvenlik) tıklamak gerekiyor. Daha sonra ’Share this folder’ kliklemek, ’share name’ altına da ’C’ yazdıktan sonra ’Permissions’ kısmını kliklemek ve ’full control’ yazmak yeterli oluyor.

Böyle bir mini network kurmak için makinelerin birbirleriyle konuşabilmeleri amacıyla bir ’çalışma grubu’ kurulabileceğini ifade eden uzmanlar, bunun için önce ’my computer’e sağ klik, sonra ’properties’, ardından da ’computer name’ (bilgisayar ismi) bölümünün kliklenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu aşamada eski bilgisayara yenisinden farklı bir isim verilmesi yeterli oluyor. Ayrıca ’workgroup’ altına ’workgroup’ yazılması ve bu işlemin her iki makine için de yapılması gerekiyor.


Google uzayı internete taşıyacak

NASA ve Google arasında yapılan anlaşmayla, uzay fotoğrafları internete taşınacak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun konumu internetten eşzamanlı izlenebilecek.

Uzay ve internetin iki devi arasında yapılan orijinal adıyla ’Space Agreement Act’ anlaşması, NASA’nın görsel içeriğinin internete taşınmasını öngörüyor. NASA, Google’a hava durum bilgisi, Ay ve Mars’ın üç boyutlu fotoğrafları ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünya yörüngesinde gerçek zamanlı konumunu gösteren görüntüleri sağlayacak.


Silinen dosyaları geri kurtarın

Çoğu insan, gerek çalışma esnasında, gerekse temizlik yaparken bilgisayarında bulunan ve kendisi için önemli olan bir belgeyi yanlışlıkla silebiliyor. Bu da gerek zaman kaybına, gerekse moral/motivasyon sıkıntısına yol açmaktadır.
30 KB boyutunda ki ’Ultimate data Recovery’ isimli yazılım, silinen dosyaları kurtarma konusunda oldukça başarılı. Herhangi bir kurulum süreci gerektirmeyen yazılım, taranmak istenilen disk seçildikten sonra otomatik olarak çalışmaya başlamaktadır. Daha sonraki aşamada ilgili verinin geri getirileceği klasör seçilmekte, kurtar tuşuna basılarak işlem tamamlanmaktadır.
Programın Resmi Web Sitesi : www.mispbo.com
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

  • meleknur

    Biz müslümanları teknolojide kumsaldaki bir avuc kum kadar gelişmiş görüyorlar.. Abim bu yazılarınızın devamını bekliyoruz inş bu yazılarınızla müslümanların üzerinde yazılı olan yobazlık ismini bir nebze olsun sileriz.. Bu yazınızla biz müslüman kesminde teknolojiye açık oldugumuzu göstermiş bulunuyorsunuz.. Allah sizden ve tüm müslüman kardeşlerimizden razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun....

1 kişi yorum yazdı.