Özlenen Rehber Dergisi

72.Sayı

Gece İbadetine Kalkmayı Kolaylaştıran Sebepler...

Harun TEKE Özlenen Rehber Dergisi 72. Sayı
Gece ibadetine kalmayı kolaylaştıran sebepler vardır. Bunlar olmadıkça gece uykusundan kalkmak gerçekten zordur.
Zahiri (açık) sebepler 4 adet sayılmıştır.
1- Fazla yemek yememek: Zira fazla yemek fazla uykuya neden olur böylece uykudan uyanmak zorlaşır. Bazı şeyhler müritlerinin sofralarını dolaşarak ’Sakın çok yiyip uyumayın, zira çok yer ve çok uyursanız ölüm anında çok pişman olursunuz” derlerdi. Gece namazına kalkmanın birinci çaresi az yiyip mideyi hafif tutmaktır.
2- Gündüzleri vücudu haddinden fazla yormamak: Zira gündüz vücut aşırı yorulursa sinirler zayıflar ve fazla uykuya ihtiyaç duyulur.
3- Öğleyin kaylûle vaktinde biraz uyumak: Bu uyku gece namazına kalkmayı kolaylaştıracak bir sünnettir.
4- Gündüzleri dinin çizdiği sınırları aşmamak: Zira gündüzleri isyana dalmak kalbi karartır ve rahmeti çekecek sebeplere engel olur.

Batıni (gizli) sebepler de 4 tanedir denmiştir.
1- Kalbin Müslümanlara kin beslemekten, bid’atlerden, fuzuli dünya işlerinden uzak olması: Kalbi dünya işleriyle dolu olan kimse gece ibadetine kalkamaz, hatta kalksa bile yine dünya işlerini düşünür huzur içinde ibadeti edemez, hep kuşku içinde kalır.
2- Ahireti düşünmekten kalbin korku ile dolu olması: İnsanoğlu ahiretin güçlüklerini ve cehennemin çeşitli hallerin düşündüğü zaman korkusu çoğalıp uykusu kaçar ve böylece gece ibadetlerine devam eder.
3- Gece ibadetinin üstünlüğünü bu husustaki âyet, hadis ve diğer sözleri öğrenmek. Bu sayede ümit ve heves artar. Cennetteki yüksek derecelere rağbeti artınca gece ibadetine yönelir.
4- Allah’a duyulan sevgi ve imanın kuvvetle olması: Gece ibadetine kolaylaştıran sebeplerdin başında, Allah sevgisi ve iman kuvveti gelir. Zira gece namaz kılan insan okuduğu her kelimeyle Allah’a münacatta bulunduğu, hatta kalbinden geçenlerin yüce Allah tarafından bilindiği, kalbinden geçenlerin yüce Allah tarafından ilham edildiğini bilir. Yüce Allah’ı seven kimse elbette O’nunla tenhada baş başa kalmak ister, O’nunla münacattan zevk alır ve bu zevk gece ibadetini uzatmaya o kulu sevk eder.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.