Özlenen Rehber Dergisi

95.Sayı

Facebook'u daha güvenli kılan ayarlar nelerdir? Bu ayarları nasıl yapabiliriz?

Erol ŞEN (Moderatör) Özlenen Rehber Dergisi 95. Sayı

Kıymetli Özlenen Rehber Dergisi Okuyucularımız!


Bu sayımızdaki konumuz biraz farklı bir konu olacaktır. Bu konu hakkında siz okuyucularımızla gerekli bilgileri paylaşıp işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz bunu anlatmaya çalışacağım. Paylaşım sitelerinden facebook kullanıcıları için, ’Facebook’u daha güvenli kılan ayarlar nelerdir’ ’Ne yapıp da bu ayarları yapabiliriz?’ diyorsanız bu yazımızı iyi okuyup uygulamalısınız…

Yaklaşık 600 milyon üyeye sahip olan Facebook’ta gizlilik büyük önem taşıyor. Sizler için, mutlaka bilmeniz gereken 10 gizlilik ayarını sunmaya çalışacağız. Bundan sonra artık güvende olmanız temennilerimizle!
Şekil 1:


Yaklaşık 6-7 yıl önce, dünyanın en kalabalık üçüncü topluluğunun sanal dünyada yer alacağını söylenseydi, buna inanır mıydınız?
2004 yılında kurulan Facebook, 600 milyon üyesiyle, Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık birlik halini aldı.
Peki içerisinde yarım milyar insanı barındıran Facebook, ne kadar güvenli? Aslına bakarsanız, yüklediğiniz bilgilerin ve resimlerin Facebook server’larındaki akıbeti merak konusu.
Ancak daha önce korkmanız gereken bir şey daha var. Bu 600 milyon üyeye karşı, profil bilgileriniz ne kadar güvende bunları hiç düşündünüz mü?
Şekil 2;
Şimdi Facebook’unuzu daha güvenli hale getirecek ayarlar şu şekildedir.Hesap/Gizlilik Ayarları/Facebook’ta Paylaşım

Temel ayarlarınıza girdiğinizde, eğer gizliliğe önem veriyorsanız, asla görünürlüğünüzü "Herkes" olarak işaretlemeyin. Hatta burada yapacağınız en iyi ayar, kişiselleştirme olacaktır. Bunu da ’Özelleştir’i seçerek yapabiliyoruz. Şekil 2:

Hemen sayfanın altında ’Ayarları özelleştir’e tıklarsanız, bu bölümden tek tek ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Ayrıca, bulunduğunuz ekranda, "Profilimin Önizlenmesi" seçeneğine tıklayarak, yabancıların profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.
Şekil 3:

Eğer kişilere özel, limitli profil tercihleriniz olduysa, sayfanın üzerinde bulunan kutucuğa dilediğiniz arkadaşınızın ismini yazarak, o kişinin sizin profilinizi nasıl gördüğüne bakabilirsiniz.
Bir sonraki sayıda kaldığımız yerden devam edecek…
pdf formatında görmek için tıklayınız...
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.