Özlenen Rehber Dergisi

132.Sayı

Müslüman İnsan 'Kişisel Gelişim' Den Ne Anlamalı?

Hanne NUR Özlenen Rehber Dergisi 132. Sayı
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla
Müslüman insan kulluk bilincinin farkında olan insandır. Bu yüzden de ’kişisel gelişim’ ona; büyüklenmeyi değil, kulluk ve ümmet olma vasfını aşılamalıdır. Müslüman’ın kişisel gelişimi ancak ve ancak Kur’an’ı anlama ve yaşama yoluyla olabilir. Ne yazık ki günümüzde bu olgu insanlara farklı şekilde empoze edilmektedir. ’Başarıya daha kolay nasıl ulaşabilirim?’, ’Kısa yoldan zengin olmanın yolları nedir?’ , ’Toplumda kendimi üst zirvelere nasıl taşıyabilirim?’ gibi soruların cevaplarını ’kişisel gelişim’ adı altında insanların zihnine yerleştiren batı insanı maalesef bu konuda başarılı olmuşlardır. Bu konuda düzenlenen konferanslar ve bu konuda yazılan kitaplar yoğun ilgi görmektedir. İnsanlara sadece kendi güçleriyle her şeyi başarabilecekleri fikri anlatılarak Yüce Allah (c.c.) unutturulmuştur.
’Ve her kim Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde olursa, O onun için bir kapı aralar. Ve hiç beklemediği yerden onu rızıklandırır. Ve her kim Allah’a güvenirse artık O ona yeter.’ (Talak, 65/2-3)
Rabbimiz ayetlerinde böyle buyuruyorken insanlar ’kişisel gelişim’ esareti altında sadece kendilerine güvenir hale gelmişlerdir. Oysa O (c..) en güzel vekildir. Zaten Müslüman insan sorumluluklarıyla, ibadetleriyle, ilim yolundaki çalışmalarıyla kişisel gelişimini en iyi şekilde tamamlamış olacaktır. Bilinçli insanların kişisel gelişim kitaplarına ihtiyaçları yoktur, Allah’ın kitabına ihtiyaçları vardır. Her şeye olan açlığımızı doyuracak yüce kitaba..
BATILI İNSANIN BİTMEK BİLMEYEN HIRSI
Manevi bir boşluk yaşayan Batı insanı hiçbir durumdan memnun olmamaktadır. Bu yüzden hep daha fazlasını isteme, daha ileriye gitme, kolay yoldan birçok şeyi elde etme yollarına gitmişlerdir. Hayatlarını daha öteye gitme isteğiyle geçiren batı insanı bu isteklerini kolay gerçekleştirebilmek için başka ülkelere elmas aramaya bile gitmişlerdir. Bunun günümüzdeki en iyi örneği de savaşlardır. İnançsızlıktan da doğan bu istek onları öldürmeye sevk etmiştir.
Bugün kişisel gelişim alanında batıda çıkan binlerce kitabın çıkış kaynağı da batılı insanının bu anlayışıdır. Batıda en çok satılan kitapların ’kişisel gelişim’ alanında olduğuna dikkat edilirse, insanlara kolay yoldan zengin ve başarılı olma propagandasını öğreten batının neden bu kadar zengin olduğunu anlayabiliriz. Bunu şu fıkrayla özetleyebiliriz: ’Nasıl milyarder olunur?’ kitabının yazarı fuarda kitaplarını imzalarken, okurlardan biri yaklaşmış ve ’Üstat, nasıl milyarder olabilirim, neler tavsiye edersiniz?’ diye sormuş. Yazar kitabını almak için kuyrukta bekleyen yüzlerce insanı göstererek: ’Zengin mi olmak istiyorsun. Hemen ’Milyarder Olmanın En Kolay Yolları’ adında bir kitap yazıp piyasaya sürmelisin dostum’ cevabını vermiş.
KİŞİSEL GELİŞİM, NASIL BİR SÖYLEMİ AŞILIYOR?..

Konunun biz Müslümanlar açısından önemle üzerinde durması gereken yer, kişisel gelişimin Allah’tan bağımsız bir şekilde insanlara sunulmasıdır. Allah’ı anlamayan, Rabbimizle değil kişiyle başarılan düşünceleri topluma aşılıyor. Oysaki her kapı Allah’a çıkıyor. Her bağımız O’nunla birleşiyor. Bizler Allah adıyla başlamayan ve Allah’tan uzak olan her şeyden geri durmalıyız. Yani her işimizi Allah’ın sınırları çerçevesinde yapacağımızı bilmeliyiz. Kulluk bilinciyle de O’na daha iyi kul olmaya çaba göstermeliyiz: ’De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah içindir.’ (En’am 6/162).
Kişisel gelişimin Müslümanlar arasında da ilgi görmesi büyük bir sorundur. Bu da dünyevi değerlerin artmasından ileri gelir. Çevremizde birçok insan Kur’ân-ı Kerim’i kenarda bırakmış kişisel gelişim kitaplarına yönelmiştir. Kalbimizin, ruhumuzun, aklımızın şifası olan yüce Kitap unutulmuştur. Bu büyük bir aldanıştır. Gerçek mutluluk ve başarı Allah’ın yoluna tabi olmakla gerçekleşebilir. Hayatını, dünya hayatıyla sınırlayıp ahiret gerçeğini unutanlar yanılgıya düşmüşlerdir. Oysa dünya bir duvardır ve Müslüman duvarın ötesine geçebilmek için kulluk sorumluluğunu yerine getirmelidir. Gelip geçici dünyada Allah’ı unutup başarıya, mutluluğa, zenginliğe koşanların başarıları, mutlulukları ve zenginlikleri de gelip geçici olacaktır. Allah Müslümanları aldanıştan korusun. Son duamız âlemlerin Rabbi olan Allah’adır.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.