Özlenen Rehber Dergisi

125.Sayı

Sizin İçin Seçtiklerimiz...

Özlenen Rehber Özlenen Rehber Dergisi 125. Sayı
"Her müslümanın, Abdullah’ın başını öpmesi bir vecibedir"

Hz. Ömer bir orduyu Rum diyarına gönderdi. İçlerinde Abdullah b. Huzafe de vardı. Rumlara esir düştü. Krallarına götürdüler ve:
- ’Bu adam Muhammed’in arkadaşlarındandır!’ dediler. Melik:
- ’Seni mülküme ve saltanatıma ortak etsem Hıristiyan olur musun?" diye sordu. Abdullah:
- ’Gözümü açıp yumacağım bir süre kadar da olsa Muhammed’in dininden dönmem kaydıyla bana kendi mülkünle birlikte bütün Arapların mülklerini de versen bunu yapmam" dedi.
- "O takdirde seni öldürürüm" dedi. Abdullah’ın ağaca bağlanmasını emretti ve okçulara:
- ’Ona okları isabet ettirmeyin ve her atışta ona Hıristiyanlığı teklif edin’ dedi. Onlar da öyle yaptılar. Fakat Abdullah yine reddetti. Sonra kral emretti, onu indirdiler. Daha sonra bir kazana su koyup kaynattılar. Başka bir müslüman esir getirip ona da Hıristiyan olması teklif edildi. O da reddetti. Bunun üzerine kaynamakta olan kazanın içine attılar. Sonra kral, kazanın içine Abdullah’ın atılmasını emrettiğinde Abdullah ağladı. Bunun üzerine Kral’a:
- ’Bu adam suya atılmaktan korktuğu için ağlıyor!’ dediler. Kral onun geri getirilmesini emretti. Abdullah’a tekrar Hıristiyan olmasını teklif etti. Fakat o yine kabul etmedi. Kral:
- ’O halde, kabul etmediğine göre, seni ağlatan nedir?’ diye sordu. Abdullah:
- ’Kendi kendime dedim ki, şimdi seni bu kazanın içine atarlar da biraz sonra ölüp gidersin. Halbuki ben cesedimdeki her kıl adedince canım olsun ve Allah için bu suya atılsın isterdim’ dedi. Bunun üzerine kral ona:
- ’Benim başımı öpmen karşılığında seni serbest bırakmama ne dersin’ diye sordu. Abdullah:
- ’Beni ve bütün müslüman esirleri serbest bırakırsan başını öperim’ dedi. O da bu şartı kabul etti. Abdullah kalbinden: ’Bu Allah’ın düşmanlarından birisidir’ dedi ve başını öptü. Kendisi ile beraber bütün müslüman esirleri bıraktırdı. Onları Hz. Ömer’in huzuruna getirdi ve hâdiseyi ona anlattı. Hz. Ömer:
- ’Her müslümana Abdullah b. Huzafe’nin başını öpmek görevdir’ dedi ve ’İşte ben başlıyorum’ diyerek kalktı ve Abdullah’ın başını öptü.


[1] Beyhaki, İbn Asakir (Ebu Rafi’den); Kenzü’l-Ummal, VII62, İsabe, II297
Muhammed Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları 1294.
Bu içeriğe yorum yazabilirsiniz

Henüz hiç kimse yorum yazmadı.